Cumartesi, Kasım 26

Oyunlar hayatımızda git gide daha fazla yer edinmeye başlarken, oyun oynamaya gereksiz bir aktivite gözüyle bakan insanların sayısı azalıyor. Peki, oyunların bize ne gibi faydaları var?

Dijital oyunlara bakış açısı, geçtiğimiz on yıllardan başlayarak ciddi bir dönüşüm geçirdi. Sıklıkla çocuklara ve gençlere özgü bir aktivite olduğu yanılgısı tekrar edilirken, dijital oyunların mobil platformlarla beraber artık hemen hemen herkesin cebinde olduğu gözden kaçıyor.

Yeni gelen kuşaklar teknolojiyle daha erken tanıştıkça toplumdaki algıların da neredeyse tamamen kırıldığı oyunlar, artık hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Peki, oyunlara ayırdığımız vakit bize keyif ve eğlence dışında neler vaat ediyor? Oyun oynamanın nasıl faydaları var? Oyun, hangi yeteneklerimizin gelişmesini sağlıyor? Yanıtları SteelSeries Türkiye Ülke Müdür İlkay Tepe’den dinleyelim.

Yabancı dil gelişimine katkı

Günümüzde birçok oyunun Türkçe dil desteği bulunsa da hala İngilizce olarak oynanan oyunlar da mevcut. Bu oyunlara oyuncu olarak entegre olmak ve başarı elde etmek için İngilizce bilgisine sahip olmak önemli bir etken olabiliyor. Öte yandan, oyun oynamak zevkli vakit geçirmenin yanı sıra sosyal bir ortama dahil olunmasını sağlıyor. Bu sosyal ortam zaman zaman farklı uluslardan kişilerin bir araya gelerek iletişim kurdukları bir ağ oluşturabiliyor. Tüm bu unsurlar oyun oynayarak İngilizce öğrenmenin önünü açıyor.

Ekip çalışması yatkınlığında artış

Popüler birçok oyunun ya takım moduyla oynama opsiyonunun olduğunu ya da direkt takım oyunu olduğunu görüyoruz. Takım halinde tek bir hedefe odaklanarak oyun oynamak hem oyundan alınan tatmini hem de ekip çalışmasına yatkınlığı artırıyor. Oyun esnasında yapılan görev dağılımı gibi stratejik unsurlar kişilerin karakter yapısında bulunabilecek liderlik özelliğini de ön plana çıkarabiliyor. Oyun oynayarak kazanılabilecek ekip çalışmasına yatkınlık gibi kabiliyetler başta iş hayatı olmak üzere birçok alanda fayda sağlıyor.

Yaratıcılığı geliştirme

Oyunseverlerin tutkuyla oynadığı birçok oyun kişilere insiyatif alma özgürlüğü tanıyor. Böylece oyuncular belli bir plan dahilinde hareket etmekten ziyade kendileri bir kurgu oluşturabiliyor. Bu da oyuncuların yaratıcılıklarının gelişmesinde etkili olabiliyor. Gerçek hayatta birçok farklı yerde ihtiyaç duyulan bu özellik bir nevi oyun oynayarak simüle edilmiş oluyor. 

Analitik düşünme becerilerini geliştirme

Günümüzde en çok tercih edilen oyun türlerinin başında strateji oyunları geliyor. Strateji oyunları, oynayanlara çok farklı yönlerden katkı sağlamakla birlikte en fazla analitik düşünme becerisinin gelişimine sunduğu katkıyla ön plana çıkıyor. Oyuncular başarı elde etmek için oyun esnasında en doğru hamle veya hamleler zincirini uygulamak zorunda. Bu zorunluluk en doğru kararları almaya yönlendiriyor. Ancak bu kararı alırken çok fazla zamanınız olmayacak. Çünkü her an rakipleriniz önünüze geçebilir. O yüzden strateji oyunlarını oynarken ister istemez analitik düşünme beceriniz gelişim kaydeder.

El ve göz koordinasyonunu sağlama

Oynadığınız oyunlarda başarılı olmanın yollarından bir tanesi dikkatli ve hızlı olmaktan geçiyor. Oyun esnasında dikkat odağınızın dağılmaması ve anlık gelişmelere hızlı bir şekilde reaksiyon göstermeniz gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için ise el ve göz koordinasyonunun yüksek olması gerekir. Oyun oynayarak el ve göz koordinasyonunu geliştirip gözünüzün algıladığı anlık gelişmeleri elinize komut olarak aktarabilirsiniz. Bu gelişim başta trafikte olmak üzere hayatın pek çok alanında karşımıza avantaj olarak çıkıyor.

Paylaş
Exit mobile version